פסיכולוגיה קלינית רגישת תרבות- לראשונה בארץ: במכללת אחוה פסיכולוגיה קלינית רגישת תרבות

מכללת אחוה עוברת שינויים גדולים שייצבו אותה בקרוב כמכללה מובילה לא רק בתחום החינוך בו היא פועלת שנים רבות, אלא גם בתחום חדש בו היא פורצת דרך, "פסיכולוגיה קלינית רגישות תרבות"

בקהילות שונות כמו הקהילה האתיופית והמגזר החרדי, בהם קיים חוסר משווע בפסיכולוגים קליניים  שאינם בבקיאים בחיי התרבות והמנטליות של כל אחת מהקבוצות המיוחדות.

מספר הפסיכולוגיים המתאימים לאוכלוסיות אלה הם באחוזים בודדים מאוד לעומת חלקם באוכלוסייה, דבר היוצר בעיה חברתית וחוסר טיפול עצום.

כך קורה שמגזרים שלמים כמעט אינם מקבלים טיפול או סיוע נפשי ושירותי בריאות נפש מתאימים

המכללה האקדמית אחוה החליטה לשנות את המציאות במדינת ישראל ולהביא לתוכנית פורצת דרך שתשנה את המצב, עבור האוכלוסייה בדרום בפרט ובחברה הישראלית בכלל.

המכללה פיתחה תכנית לפסיכולוגיה קלינית רגישת תרבות לראשונה בארץ.  את התכנית מובילים מומחים בעלי שם בפסיכולוגיה קלינית, אנתרופולוגיים בכירים וכן אנשי אקדמיה המשתייכים למגזרים שונים ובקיאים בצרכיה הייחודיים של כל קבוצה באוכלוסייה.

שיתוף פעולה חשוב נעשה כעת מול מוסדות בריאות חשובים כמו מרכז בריאות הנפש בבאר שבע ועוד.

הרקע לפיתוח תכנית מיוחדת זו הוא כאמור, מתוך הבנה כי האוכלוסייה במדינת ישראל הינה הטרוגנית מבחינה חברתית ותרבותית. תכנית הלימודים נותנת מענה והתייחסות מקצועית קלינית לקבוצות בעלות מאפיינים תרבותיים ייחודיים אלה(המגזר הערבי, הקהילה האתיופית, האוכלוסייה החרדית ועוד).

לאוכלוסיות אלה תת-ייצוג עמוק בקרב הגורמים המספקים שירותי בריאות בכלל, ובקרב הפסיכולוגים הקליניים בפרט. כך, בעוד האוכלוסייה הערבית, לדוגמא, מונה כ- 20% מאוכלוסיית המדינה, עומד אחוז הפסיכולוגים הקליניים הערבים מכלל הפסיכולוגים הקליניים על כ-2% בלבד. המצב חמור לא פחות בהקשר של האוכלוסייה החרדית והקהילה האתיופית .

בנוסף, הכשרת הפסיכולוגים הקליניים בארץ אינה שמה מספיק דגש על רב-תרבותיות. לכן, הטיפול המוצע לאנשים מאוכלוסיות אלה במקרים רבים אינו מותאם למאפיינים הייחודיים שלהן. הנחת היסוד של התכנית היא כי תהליך טיפולי יהיה מועיל יותר אם המטפל יכיר את התרבות ממנה מגיע המטופל.

פרופסור שוש ארד, נשיאת מכללת אחוה אומרת: "מדובר בפרויקט מאתגר אך חשוב וצודק מאין כמותו. אנו מאמינים שנצליח בו בזכות המל"ג, (המועצה להשכלה גבוהה), הנהלת המכללה הדוחפת ומאפשרת, הסגל האקדמי המחויב, ועדת ההיגוי התומכת, העידוד מגופים מרכזיים כמו משרד הבריאות על אגפיו השונים, ומקשרים עם מוסדות בריאות הנפש ועם אנשי בריאות הנפש מרחבי הארץ אשר נושא הרגישות התרבותית קרוב ויקר לליבם. התוכנית תאפשר לצמצם פער רב שנים מול אוכלוסיות בעיקר באזור הדרום ולתת מענה בתחום מאוד חשוב. התוכנית תתרחב עם הזמן כדי לקלוט עוד ועוד סטודנטים, להכשירם ולשלבם כפסיכולוגים קליניים רגישי תרבות. חזון זה יסייע הן לאזור הדרום והנגב ובכלל למדינה".


השאר תגובה

אתה חייב להיות מחובר כדי לכתוב תגובה.